0
سبد خرید شما خالیست!
میتوانید برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید.

قرص منیزیم چیست؟ فواید مصرف قرص منیزیم

یکی از مواد معدنی بسیار فراوان بدن منیزیم است که فواید ارزشمند زیادی دارد. در رابطه با اینکه قرص منیزیم چیست باید گفت در بدن هر انسانی حدود ۲۰ گرم منیزیم است. تقریباً ۶۰ درصد این ۲۰ گرم منیزیم در استخوان‌ها رسوب کرده‌اند. تمامی سلول‌های بدن جهت عملکرد بهتر نیازمند این ماده معدنی هستند.

منیزیم جزو ۷ ماده معدنی بسیار مهم و ضروری بدن به شمار می‌رود. هر شخص بالغی باید روزانه حدود ۱۰۰ میلی‌گرم منیزیم دریافت کند. مهم‌ترین فواید قرص منیزیم که باعث محبوبیت این ماده معدنی شده سلامت و شکل‌گیری سالم استخوان‌ها است. در صورت کمبود منیزیم بدون شک بدن انسان با مشکلات بسیار زیادی مواجه می‌شود.

انواع قرص منیزیم کدامند؟

منیزیم به عنوان یکی از مواد معدنی ضروری بدن نقش بسیار مهمی برای سلامتی به ویژه عملکرد بهتر سلول‌ها و سیستم ایمنی به عهده دارد. فواید قرص منیزیم بسیار است و چه بسا اینکه می‌توان این قرص را در انواع مختلفی تهیه کرد. منیزیم تنها با یک نام به تولید نمی‌رسد و اشکال دارویی متفاوتی نیز دارد. این قرص با انواع نام‌های مختلفی تولید می‌شود که معمولاً پزشکان به تناسب نیاز بدن و تاثیرگذاری این قرص‌ها آنها را تجویز می‌کنند.

 • سیترات منیزیم
 • کلرید منیزیم
 • تاترات منیزیم
 • لاکتات منیزیم
 • آسپارتات منیزیم
 • مقالات منیزیم

انواع قرص منیزیم کدامند؟

قرص منیزیم اکساید جالینوس برای چیست؟

قبل از اینکه بدانید عوارض مصرف قرص منیزیم چیست و یا کمبود این ماده معدنی چه تاثیراتی دارد، ابتدا با پر مصرف‌ترین نوع این دارو آشنا شوید. قرص منیزیم اکساید جالینوس یکی از انواع منیزیم با درصد خلوص بیشتر است. این مکمل‌ها را به منظور حفظ سلامتی بسیاری از اعضای بدن تولید کرده‌اند. فواید مصرف منیزیم اکساید بسیار زیاد است؛ اما برخی از آنها شامل:

 • تقویت سیستم عصبی و حفظ سلامت آن
 • تقویت استخوان و دندان و حفظ سلامت آنها
 • جهت کاهش گرفتگی عضلانی و اسپاسم
 • جهت برطرف ساختن علائم میگرن و بهبود آن
 • کاهش درد قاعدگی و علائم در سندرم پیش از قاعدگی

قرص منیزیم اکساید جالینوس برای چیست؟

قرص جوشان منیزیم برای چیست؟

قطعاً برای شما هم جای سوال است که قرص منیزیم چیست و به چه منظور از آن استفاده می‌کنند؟ از فواید قرص منیزیم جوشان می‌توان به بهبود عملکرد عضلانی را کاهش داده و همچنین با استفاده از آن از حمله‌های میگرنی پیشگیری می‌شود.

آیا منیزیم در لاغری تاثیر دارد؟

یکی از مهمترین فواید قرص منیزیم تاثیر آن برای لاغری سریع است. در سال ۲۰۲۰ تحقیقاتی صورت گرفته که بر اساس آن مصرف این ماده معدنی باعث کاهش وزن می‌شود. معمولاً در افرادی که با کمبود این ماده مواجه هستند، فشار خون زیاد، چاقی و مقاومت در برابر انسولین مشهود است. اکنون می‌دانید مهم‌ترین تاثیر قرص منیزیم چیست و البته برای بهره‌مندی از این تاثیر باید طبق تجویز پزشک این مکمل را مصرف کنید.

منیزیم برای پوست و مو

اگر می‌خواهید بدانید مهم‌ترین فواید قرص منیزیم چیست باید گفت تاثیرات مثبتی برای پوست و مو دارد. این ماده معدنی باعث کاهش کلسیم پوست می‌شود و به همین سبب گردش خون پوست افزایش می‌یابد. در این صورت مواد مغذی به راحتی به قسمت‌های اصلی و ریشه مو سرازیر شده و این قسمت را تحریک می‌کنند.

منیزیم نه تنها برای مو بلکه برای پوست نیز تاثیرات مثبت بسیار زیادی دارد؛ اما به شرط اینکه به مقدار لازم و طبق تجویز پزشک مصرف شود.

نقش منیزیم در واکنش های مهم بیوشیمیایی بدن

نقش منیزیم در واکنش های مهم بیوشیمیایی بدن

از مهمترین فواید قرص منیزیم و دیگر اشکال دارویی آن می‌توان به شرکت این ماده در برخی از واکنش‌های بیوشیمیایی بدن اشاره داشت. مهم‌ترین واکنش‌های بیوشیمیایی که منیزیم در آن‌ها شرکت دارد شامل گلوتاتیون، DNA RNA، سنتز پروتئین و... است.

بهبود عملکرد ورزشی در ورزشکاران

قطعاً شما هم مشتاق هستید بدانید برای ورزشکاران فواید منیزیم چیست؟ بهبود عملکرد ورزشکاران بسیار مهم است و برای گسترده‌تر کردن این عملکرد منیزیم تاثیر زیادی دارد. این ماده مقوی باعث تولید انرژی و همچنین رشد استخوان‌ها می‌شود. ریکاوری ماهیچه‌ها در ورزش بسیار مهم است و با مصرف منیزیم می‌توان به راحتی ماهیچه‌های خود را ریکاوری کرد.

منیزیم و درمان افسردگی

از فواید قرص منیزیم درمان افسردگی بدون هیچ عوارضی است. منیزیم برای تولید سروتونین اهمیت زیادی دارد و چه بسا اینکه سروتونین نیز باعث ایجاپ حس و حال خوب در انسان می‌شود. معمولاً برای اختلالات جدی افسردگی پزشکان مصرف منیزیم را توصیه می‌کنند.

منیزیم و کاهش فشار خون

چنانچه بدن انسان روزانه منیزیم مورد نیاز خود را جذب کند، افراد کمتر در معرض افزایش فشار خون قرار می‌گیرند. اگر یک شخص به صورت روزانه حدود ۳۰۰ میلی‌گرم منیزیم را تا یک ماه مصرف کند، فشار خون آن کاهش می‌یابد.

منیزیم و تسکین دردهای میگرنی

دردهای میگرنی بسیار آزاردهنده هستند و چه بسا اینکه بدن فرد کمبود منیزیم داشته باشد. کاهش منیزیم بدن حساسیت نورون‌ها نسبت به التهاب ناشی از میگرن را افزایش می‌دهد. 

منیزیم و کمک به درمان سندروم قبل از قاعدگی

کاهش غلظت منیزیم و به ویژه این ماده معدنی باعث بروز علائم بسیار زیادی در بدن می‌شود. یکی از این علائم مهم سندروم پیش از قاعدگی است که برای پیشگیری این مشکل باید نیاز منیزیم بدن خود را برطرف ساخت.

منابع غذایی منیزیم

یکی از روش‌های جذب منیزیم مورد نیاز بدن مصرف مواد غذایی مقوی و حاوی منیزیم است. در صورت تامین منیزیم مورد نیاز بدن از طریق مصرف مواد غذایی منیزیم‌دار، دیگر نیاز به مصرف قرص یا مکمل منیزیم نیست. پس از بررسی قرص منیزیم چیست و برخی از فواید ارزشمند آن، با مواد غذایی حاوی منیزیم آشنا شوید.

 • هر یک چهارم فنجان بادام حاوی ۱۰۵ میلی گرم منیزیم
 • هر ۲۸ گرم کنجد حاوی ۱۰۱ گرم منیزیم
 • یک چهارم فنجان آفتابگردان حاوی ۲۸ گرم منیزیم
 • یک چهارم فنجان بادام هندی حاوی ۸۹ میلی‌گرم منیزیم
 • ۲۸گرم تخم کدو حاوی ۷۴ میلی‌گرم ماده معدنی منیزیم
 • هر یک قاشق غذاخوری بذر کتان حاوی ۴۰ گرم منیزیم

مصرف منیزیم در دوران بارداری

مصرف منیزیم در دوران بارداری

مصرف منیزیم در دوران بارداری برای محافظت از مغز جنین اهمیت بسیار زیادی دارد. البته مصرف بی‌رویه منیزیم برای زنان باردار توصیه نمی‌شود و بهتر است برای مصرف آن با پزشک مشورت کنید. به طور کلی مصرف منیزیم به اندازه در دوران بارداری فوایدی دارد که برخی از آنها شامل:

 • پیشگیری از زایمان زودرس
 • حفظ سلامت مادر و جنین
 • پیشگیری از احتمال فلج مغزی
 • محافظت از مغز جنین و پیشگیری از خطر ابتلا به بیماری‌های انسفالوپاتی هیپوکسیک ایسکمیک
 • باعث کاهش عوامل التهابی در برخی از قسمت‌های بدن همچون مغز
 • افزایش فشار خون در قسمت مغز جنین و حفظ سلامت مغز

عوارض مکمل منیزیم

منیزیم اگرچه به عنوان یکی از مهمترین عناصر بدن شناخته می‌شود؛ اما این مکمل نیز عوارض زیادی دارد. اکنون می‌دانید عوارض کمبود منیزیم چیست و برای پیشگیری از این عوارض باید این ماده معدنی مورد نیاز بدن تامین شود.

حال مصرف منیزیم تنها باید به تناسب نیاز بدن باشد در غیر این صورت عوارض زیادی به همراه دارد. شاید بسیاری از افراد با توجه به فواید قرص منیزیم به صورت خودسرانه این دارو را مصرف کنند. در این صورت مصرف این مکمل عوارض زیادی دارد که برخی از این عوارض مهم شامل:

 • نفخ شکم
 • کاهش فشار خون
 • اختلالات کلیوی
 • اختلالات سیستم مرکزی
 • حالت تهوع
 • مرگ ناشی از اختلالات قلبی یا سکته مغزی

عوارض کمبود منیزیم در بدن

قطعاً شما هم دوست دارید بدانید عوارض کمبود منیزیم چیست و این عوارض تا چه حد می‌تواند جدی باشد؟ کمبود هر ماده معدنی و ویتامینی در بدن مشکل آفرین است. بدون شک کمبود منیزیم نیز باعث اختلالاتی همچون اختلالات الکترولیتی در بدن می‌شود.

این اختلالات با علائم و نشانه‌هایی همچون تب و لرز، بی‌اشتهایی، افسردگی، دوگانگی شخصیتی و حتی ضعف عضلات همراه هستند. شاید مهم‌ترین عوارض کمبود منیزیم تشنج و ایست قلبی است که به همین سبب سالانه افراد زیادی جان خود را از دست می‌دهند.

عوارض کمبود منیزیم در بدن

آیا با مصرف غذا منیزیم بدن تامین می شود؟

فواید قرص منیزیم را نمی‌توان نادیده گرفت چرا که روی سلامتی بدن تاثیر بسیار زیادی دارند. پس اگر بدن شما با کمبود منیزیم همراه است، سریعا نیاز بدن خود را به روش مناسبی برطرف سازید. آیا می‌دانید بهترین روش جذب قرص منیزیم چیست و از چه طریقی می‌توان نیاز بدن را برطرف کرد؟

یکی از مهمترین راه‌های تامین ویتامین‌های مورد نیاز بدن مصرف مواد غذایی است. این ماده معدنی نقش بسیار مهمی در بدن دارد و به همین سبب نباید کمبود آن را نادیده گرفت. با مصرف مواد خوراکی حاوی منیزیم کمبود منیزیم بدن نیز جبران می‌شود.

مصرف مواد غذایی منیزیم‌دار نیاز بدن را برطرف می‌سازد. گاهی حتی با وجود رژیم غذایی سالم بدن با کمبود این ویتامین مواجه است. در این صورت می‌توان تحت نظر دکتر با مصرف منیزیم در اشکال دارویی مختلف کمبود این ماده در بدن را برطرف ساخت. معمولا هم مواد غذایی همچون شکلات تلخ، آووکادو، آجیل، خشکبار، حبوبات، ماهی چرب، سبزیجات برگ سبز و حتی موز حاوی منیزیم هستند.

در غذاهایی همچون ماست کم چرب، سیب زمینی با پوست، نان گندم، لوبیای سیاه، اسفناج، انواع بادام و حتی بلغور جو دوسر نیز درصد زیادی منیزیم وجود دارد.

اهمیت مکمل منیزیم برای ورزشکاران

برای تقویت عملکرد ورزشی قطعاً ورزشکاران ویتامین‌ها و املاح بسیار زیادی مصرف می‌کنند. اگرچه کلسیم آهن و حتی مصرف روی برای بهبود عملکرد ورزشی تاثیرگذار هستند؛ اما نمی‌توان تاثیرات مثبت منیزیم را نادیده گرفت. هر یک از افراد در گروه‌های سنی مختلف به صورت روزانه به درصد خاصی منیزیم نیاز دارند.

منیزیم مورد نیاز بدن نیز از طریق مصرف غذاهای منیزیم‌دار جذب بدن می‌شود. هم اکنون منیزیم را می‌توان به عنوان اصلی‌ترین فرآیند متابولیسمی به منظور تولید انرژی در ورزش برشمرد. یکی از تاثیرگذارترین موادی که برای حفظ انقباض عضلات مهم است، مصرف منیزیم خواهد بود. چنانچه بدن ورزشکاران با کمبود منیزیم مواجه باشد، عملکرد عضلات آنها نیز ضعیف‌تر می‌شود.

یکی از مهمترین فواید قرص منیزیم بهبود عملکرد بدن برای ورزش‌های استقامتی است. منیزیم با عملکرد بهتر در مسیر هموستاز گلوکز باعث تولید انرژی و همچنین تنظیم آنزیم‌هایی چون پیروات دهیدروژناز و کراتین می‌شود. به طور کلی اگر بخواهیم اشاره کنیم برای ورزشکاران تاثیرات مثبت منیزیم چیست؟ می‌توان به افزایش استقامت، کاهش خستگی، پیشگیری از ضعف عضلانی و افزایش قدرت عضلانی اشاره کرد.

فواید قرص منیزیم برای لاغری

فواید قرص منیزیم برای لاغری

امروز یکی از دغدغه‌های بسیار مهم افراد لاغری بدون هیچ عارضه‌ای است. اگر شما هم به دنبال لاغر کردن خود هستید، می‌توانید از مکمل‌های غذایی بسیار مختلفی جهت کاهش وزن استفاده کنید. یکی از مهمترین مکمل‌ها برای کاهش وزن و همچنین بهبود سلامتی منیزیم است.

شما عزیزانی که می‌دانید قرص منیزیم چیست و چه فوایدی دارد، پس درباره تاثیرات آن دررابطه با لاغری هم شنیده‌اید. منیزیم برای کاهش وزن اصولی، کاهش طول دور شکم و همچنین BMI تاثیر بسیار زیادی دارد. البته کمبود منیزیم در بدن خود یکی از مهمترین دلایل مقاومت به انسولین، افزایش فشار خون و چاقی است.

اگرچه منیزیم تاثیر زیادی برای کاهش وزن دارد؛ اما هرگز نباید بدون مشورت پزشک خودسرانه آن را مصرف کرد. هم اکنون منیزیم در اشکال دارویی مختلف توسط بهترین داروخانه اینترنتی با کیفیت اصل و قیمت بصرفه توزیع می‌شود.

موارد منع مصرف منیزیم

اکنون می‌دانید قرص منیزیم چیست و چه چگونه باید مصرف شود، پس در رابطه با موارد منع مصرف منیزیم نیز اطلاعاتی کسب کنید. بسیاری از افراد دارای بیماری‌های خاصی هستند که در این صورت تجویز این دارو برای آنها مضر است. افرادی با شرایط بیماری‌های حساس باید هرگز خودسرانه منیزیم مصرف نکنند به ویژه افرادی که دارای بیماری‌های زیر هستند:

 • بیماران دیابتی
 • خانم‌های باردار و شیرده
 • افرادی با مشکلات قلبی و عروقی و همچنین سابقه حمله قلبی
 • بیمارانی با سابقه سکته مغزی
 • بیماران وابسته به مواد مخدر یا الکل
 • افرادی با بیماری‌های کبدی و کلیوی

 

جوشان منیزیم 250 میلی گرمی

منیزیم اکساید جزو داروهایی است که در اشکال دارویی مختلف قرص، پودر، کپسول، شربت و حتی ساشه تولید می‌شود. یکی از پرمصرف‌ترین اشکال دارویی منیزیم اکساید قرص جوشان آن است. فواید قرص منیزیم جوشان همانند دیگر اشکال دارویی یکسان خواهد بود؛ اما بسیاری از افراد تنها شکل خاصی از این دارو را می‌توانند مصرف کنند.

برای تهیه ویال خوراکی منیزیم شات یورو ویتال و محصولاتی از این قبیل می‌توانید با ما در سایت داروخانه صبا در ارتباط باشید. باکیفیت‌ترین محصولات در این زمینه را می‌توانید از ما در خواست کنید تا با مناسب‌ترین قیمت به دست شما برسانیم.

سخن آخر

با مطالعه این مقاله می‌دانید قرص منیزیم چیست و کمبود آن در بدن چه اختلالاتی ایجاد می‌کند. اشکال دارویی مختلفی از منیزیم هم اکنون توسط داروخانه‌ها توزیع می‌شود. این نوع مکمل‌های مخصوص را باید طبق توصیه پزشک مصرف کنید؛ در غیر این صورت عوارض بسیار زیادی به همراه دارند.

اگرچه فواید قرص منیزیم یا دیگر اشکال دارویی این مواد معدنی بسیار زیاد است؛ اما هرگز نمی‌توان در مصرف آن زیاده روی کرد. اگر نسبت به این مکمل‌ها حساسیت ندارید و با کمبود آن مواجه هستید، طبق تجویز پزشک مصرف آن هیچ ایرادی نخواهد داشت.

توصیه می‌شود برای دسترسی به مواد دارویی اصل و با کیفیت حتماً به داروخانه‌های معتبر مراجعه کنید. امروزه خرید اینترنتی بسیار مورد توجه است و چه بسا اینکه مزایای بسیار زیادی دارد. به همین سبب توصیه می‌شود تا از معتبرترین داروخانه اینترنتی یعنی داروخانه صبا هم اکنون بهترین مکمل‌های منیزیم را با قیمت کاملاً اقتصادی تهیه کنید.

سوالات متداول

تداخلات دارویی منیزیم اکساید چیست؟

اهمیت توجه به تداخلات دارویی جهت تغییر تاثیرات داروها است؛ در واقع ریسک بروز عوارض جانبی در این صورت افزایش می‌یابد. معمولا منیزیم اکساید با داروهای تیروئید، آنتی بیوتیک نوع کینولون و داروهای گروه تدراسایکلین‌ها تداخل دارویی دارند.

عوارض جانبی داروی منیزیم اکساید چیست؟

هنگام مصرف مواد دارویی همچون منیزیم نمی‌توان تنها فواید قرص منیزیم را در نظر داشت، بلکه باید به عوارض جانبی آن نیز توجه کنید. بیشتر داروهای شیمیایی که ما مصرف می‌کنیم بدون شک دارای عوارض جانبی هستند. در صورتی که در بسیاری از مصرف کنندگان هیچگونه عارضه‌ای رخ نمی‌دهد. برخی از عوارض جانبی مصرف این دارو شامل ناراحتی معده، اسهال و همچنین علائم آلرژیک نظیر ورم خارش پوستی سرگیجه تنگی نفس و... است.

شرایط نگهداری داروی منیزیم اکساید چگونه است؟

تمامی داروها دارای تاریخ انقضایی هستند که قبل از مصرف باید حتماً به آنها توجه داشت. حال تا زمان تاریخ انقضاء دارو را باید در شرایط مناسبی نگه دارید که برخی از این شرایط مهم عبارتند از:

نگهداری منیزیم اکساید دور از دسترس کودکان

نگهداری در یک مکان خشک و خنک بدون تابش مستقیم نور خورشید و حرارت زیاد

بهترین زمان مصرف منیزیم چه زمانی است؟

با توجه به فواید قرص منیزیم یا حتی دیگر اشکال دارویی آن برای پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها تجویز می‌شود. برای جذب بهتر منیزیم به بدن بهتر است آن را در یک بازه زمانی مناسبی مصرف کنید. برای مصرف منیزیم هیچ محدودیت زمانی خاصی تعیین نشده است. بدون هیچ محدودیت در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید قرص یا مکمل منیزیم را مصرف کنید