در حال بارگذاری ...
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید:
 • خانه
 • معرفی بهترین آمینو اسیدها برای ورزشکاران
معرفی بهترین آمینو اسیدها برای ورزشکاران

آمینو اسید ها ترکیبات آلی هستند که به عنوان اجزای سازنده پروتئین‌ها شناخته می‌شوند. این بیومولکول‌ها در انجام چندین عملکرد بیولوژیکی و شیمیایی در قسمت‌های مختلف بدن انسان از جمله، ساخت و ترمیم بافت‌ها، تشکیل و عملکرد آنزیم‌ها، هضم غذا، حمل و نقل مولکول‌ها و غیره نقش دارند، همچنین مواد لازم برای رشد را تامین می‌کنند. از این‌رو ورزشکاران به خصوص در رشته بدنسازی از مکمل‌های آمینو اسید استفاده می‌کنند تا به ترمیم و حجم‌گیری عضلاتشان کمک کنند. بهترین آمینواسیدها برای ورزشکاران، عبارتند از آمینوهای ضروری که در این مقاله از سایت داروخانه صبا آن‌ها را بررسی کرده‌ایم. همچنین بهترین برند مکمل‌های آمینو را معرفی می‌کنیم تا به راحتی بتوانید به تقویت توده عضلانی خود کمک کرده و هیکلی ایده‌آل داشته باشید.

آمینو اسید چیست؟

آمینو اسیدها برای افزایش عملکرد به روش‌های مختلفی از جمله افزایش ترشح هورمون‌های آنابولیک، اصلاح مصرف سوخت در حین ورزش، جلوگیری از اثرات نامطلوب تمرین بیش از حد و جلوگیری از خستگی ذهن طراحی شده‌اند. این مواد نقش حیاتی در عضله‌سازی، کاهش چربی و تناسب اندام کلی دارند. در واقع آمینوها بلوک‌های سازنده پروتئین و بافت ماهیچه‌ای هستند و نقش مهمی در فرآیندهای فیزیولوژیکی مربوط به انرژی، ریکاوری، خلق و خو، عملکرد مغز، افزایش عضلات و قدرت و همچنین کاهش چربی دارند.

آمینو اسید چیست؟

انواع آمینو اسید

انواع مختلفی از آمینو اسیدها وجود دارد که در ادامه آن‌ها را در چند دسته بندی متفاوت خدمت شما معرفی کرده‌ایم:

آمینو اسیدهای غیر ضروری

این اسیدهای آمینه به طور طبیعی توسط بدن شما تولید می‌شوند و هیچ ارتباطی با غذایی که می‌خورید، ندارند. در زیر نمونه‌هایی از آمینو اسیدهای غیر ضروری آورده شده است:

 • آلانین
 • آسپاراژین
 • آسپارتیک اسد
 • اسید گلوتامیک

آمینو اسیدهای ضروری

این آمینو اسیدها که به عنوان بهترین آمینواسیدها برای ورزشکاران به حساب می‌آیند، نمی‌توانند توسط بدن تولید شوند. اگر از غذاهای حاوی آمینواسید های ضروری و یا از مکمل‌ها استفاده نکنید، بدن شما با کمبود این مواد مواجه خواهند شد:

 • هیستیدین
 • ایزولوسین
 • لوسین
 • لیزین
 • متیونین
 • فنیل آلانین
 • ترئونین
 • تریپتوفان
 • والین

انواع آمینو اسید

آمینو اسیدهای شرطی

این اسیدهای آمینه معمولاً برای زندگی روزمره ضروری نیستند، اما در مواقعی که بیمار، مجروح یا تحت استرس هستید، مهم هستند. آمینو اسیدهای شرطی عبارتند از:

 • آرژنین
 • سیستئین
 • گلوتامین
 • تیروزین
 • گلیسین
 • اورنیتین
 • پرولین
 • سرین

نقش آمینو اسیدها در بدنسازی

مطالعات نشان می‌دهد که این مواد، رشد ماهیچه‌ها را افزایش می‌دهند، درد و خستگی را کاهش داده، از تحلیل عضلات جلوگیری می‌کنند و همچنین باعث سلامتی کبد می‌شوند. از 9 اسید آمینه ضروری، سه مورد از آن‌ها به عنوان زنجیره شاخه‌ای بی سی ای ای (BCAA) شناخته می‌شوند:

 • لوسین (Leucine)
 • ایزولوسین (Isoleucine)
 • والین (Valine)

نقش آمینو اسیدها در بدنسازی

در این بین واژه «شاخه‌دار» به ساختار شیمیایی BCAA ها اشاره دارد که در غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم‌مرغ، گوشت و محصولات لبنی یافت می‌شوند. آن‌ها همچنین یک مکمل غذایی محبوب و جزء بهترین آمینواسیدها برای ورزشکاران هستند که عمدتاً به صورت پودر در بازار به فروش می‌رسند. در زیر نقش آمینوهای شاخه دار را در بدنسازی آورده‌ایم:

1. رشد عضلات را افزایش می‌دهند

یکی از محبوب‌ترین کاربردهای BCAA افزایش رشد عضلات است. لوسین BCAA سنتز پروتئین عضلانی را تحریک کرده و باعث ساخت عضله می‌شود. در یک مطالعه، افرادی که نوشیدنی حاوی 6/5 گرم BCAA را بعد از تمرین مقاومتی مصرف کردند، 22 درصد افزایش بیشتری در سنتز پروتئین عضلانی نسبت به افراد دیگر داشتند.

2. کاهش درد عضلانی

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که BCAA می‌تواند به کاهش درد عضلانی بعد از تمرین کمک کند.

3. کاهش خستگی ورزش

همانطور که BCAA به کاهش درد عضلانی ناشی از ورزش کمک می‌کند، باعث کاهش خستگی ناشی از ورزش نیز می‌شود. تمام ورزشکاران و بدنسازان در مقطعی دچار خستگی ناشی از ورزش می‌شوند. دلیل خستگی به عوامل مختلفی از جمله شدت و مدت ورزش، شرایط محیطی و سطح تغذیه و تناسب اندام شما بستگی دارد. BCAA می‌تواند سطح برخی از مواد شیمیایی مانند سروتونین را در مغز تغییر دهد که این امر در کاهش خستگی ناشی از ورزش مفید است.

4. جلوگیری از تحلیل عضلات

BCAA ها می‌توانند به جلوگیری از تحلیل رفتن یا تجزیه عضلات کمک کنند. پروتئین‌های ماهیچه‌ای به طور مداوم شکسته و بازسازی می‌شوند. تعادل بین تجزیه و سنتز پروتئین ماهیچه، میزان پروتئین در عضله را تعیین می‌کند. تحلیل عضلانی زمانی اتفاق می‌افتد که تجزیه پروتئین از سنتز پروتئین ماهیچه بیشتر شود. تحلیل رفتن عضلات نشانه سوء تغذیه است و همراه با عفونت‌های مزمن، سرطان، دوره‌های روزه داری و به عنوان بخشی طبیعی از روند پیری رخ می‌دهد. در انسان، BCAA ها 35 درصد از اسیدهای آمینه ضروری موجود در پروتئین‌های ماهیچه‌ای را تشکیل می‌دهند. آن‌ها 40 تا 45 درصد از کل اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن هستند.

بهترین آمینواسیدها برای ورزشکاران

رشد عضلانی ناشی از ورزش، بستگی به هورمون‌ها و مواد مغذی دارد. تمرین مقاومتی عموماً هم سنتز پروتئین و هم تجزیه پروتئین را در فیبرهای عضلاتی تمرین شده تحریک می‌کند. مکمل آمینو اسیدهای آزاد که در آمینو اسیدهای شاخه‌ای (BCAAs) فراوان هستند، لوسین، ایزولوسین و والین نیز باعث رشد عضلات می‌شوند. زمان ایده‌آل برای مصرف آمینو اسیدها بلافاصله پس از تمرین است، زمانی که عضله آماده جذب مواد مغذی بوده و جریان خون در عضلات تمرین شده بالا است. پس از تمرین، رشد و ریکاوری عضلات را می‌توان با یک وعده غذایی متشکل از پروتئین و کربوهیدرات بهینه کرد. پروتئین وی نیز گزینه‌ای عالی برای پروتئین سریع هضم است.

بهترین آمینواسیدها برای ورزشکاران

آمینو اسیدهای ضروری برای بدنسازان

تریپتوفان

تریپتوفان (TRYP)، یک انتقال دهنده عصبی مغز بوده و برای سرکوب درد طراحی شده است. تریپتوفان آزاد (fTRYP) وارد سلول‌های مغز شده و سروتونین را تشکیل می‌دهد؛ بنابراین مکمل تریپتوفان برای افزایش تولید سروتونین، جهت افزایش تحمل درد در طول ورزش استفاده می‌شود.

آمینو اسیدهای شاخه‌دار (BCAA)

برخی از محققان بر این باورند که افزایش سطح سروتونین ممکن است باعث خستگی شود. در طول تمرینات استقامتی هوازی طولانی مدت، گلیکوژن عضله، ممکن است کاهش یابد. مکمل‌های BCAA برای اثرات آن بر انواع مختلف عملکرد ورزشی و ذهنی پس از ورزش مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. محققان معتقدند که مکمل‌های BCAA، بهترین آمینواسیدها برای ورزشکاران محسوب می‌شوند و باعث کاهش RPE و خستگی ذهنی در طول ورزش طولانی مدت و همچنین بهبود عملکرد شناختی بعد از ورزش می‌شوند. همچنین در ادامه میتوانید به مقاله انواع مکمل بی سی ای ای و نحوه مصرف آن مراجعه و اطلاعات کامل تری کسب کنید.

آمینو اسیدهای شاخه‌دار (BCAA)

گلوتامین

این یک سوخت مهم برای برخی از سلول‌های سیستم ایمنی مانند لنفوسیت‌ها و ماکروفاژها است که در ورزش طولانی‌مدت، کاهش می‌یابد. این مواد همچنین ممکن است سنتز گلیکوژن عضلانی را تقویت کند.

آسپارتات‌ها

آسپارتات‌های پتاسیم و منیزیم، نمک‌های اسید آسپارتیک، یک اسید آمینه هستند. آنها با افزایش متابولیسم اسیدهای چرب و صرفه‌جویی در استفاده از گلیکوژن عضلانی یا با کاهش تجمع آمونیاک در طول ورزش به عنوان ارگوژنیک استفاده می‌شوند.

اورنیتین، لیزین و آرژنین

اورنیتین، لیزین و آرژنین برای افزایش تولید هورمون رشد انسانی (HGH)، افزایش توده عضلانی و قدرت، بدون ایجاد چربی استفاده می‌شوند.

تائورین

تائورین یک آمینو اسید غیر ضروری حاوی گوگرد است، در چندین فرآیند متابولیک مانند انقباض قلب و فعالیت آنتی اکسیدانی نقش دارد. تورین یکی از مواد تشکیل دهنده چندین نوشیدنی به اصطلاح انرژی‌زا مانند ردبول است.

کوکتل‌های آمینو اسید

تامین مقدار کافی اسیدهای آمینه ضروری برای ماهیچه در عرض 1 تا 3 ساعت قبل یا بعد از ورزش ممکن است به سنتز پروتئین عضله کمک کند. مصرف نوشیدنی حاوی حدود 0.1 گرم اسیدهای آمینه ضروری به ازای هر کیلوگرم وزن بدن (7 گرم برای یک ورزشکار 70 کیلوگرمی) در چند ساعت اول ریکاوری پس از تمرینات مقاومتی سنگین، یک حالت گذرا و خالص ایجاد می‌کند.

کوکتل‌های آمینو اسید

سوالات متداول

1- مکمل‌های پروتئینی را از کجا تهیه کنیم؟

برای خرید مطمئن از برندهای اورجینال، می‌توانید به داروخانه‌ها و فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید. داروخانه صبا با سابقه‌ای طولانی و ارائه محصولاتی اصل از برندهای پرطرفدار، بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

2- بهترین آمینواسیدها برای ورزشکاران در چه برندهایی تولید می‌شوند؟

آمینو اسیدها به دلیل نقش مهمی که برای ورزشکاران دارند، شرکت‌های فراوانی اقدام به تولید آن‌ها کرده است. از این‌رو انتخاب برند مناسب می‌تواند دشوار باشد. در زیر بهترین برندهای موجود در بازار را معرفی کرده‌ایم، شما نیز می‌‌توانید متناسب با نیاز و بودجه خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

برای خرید آمینو اسیدهای گلوتامین می‌توانید برندهای فوق‌العاده اولترا پاور پگاه، کیو ان تی، نوتریشن، رانتک، ژن استار و کارن را انتخاب کنید؛ همچنین برندهای مایوجنیکس، ایی ای ای زیرو آیرون مکس و پودر ال آرژنین اف بی آر نیز گزینه‌های ایده‌آلی هستند که تمامی این‌ها محصولات را می‌توانید از طریق سایت داروخانه صبا خریداری کنید.

کلام آخر

آمینو اسیدهای ضروری برای ساخت پروتئین ماهیچه مورد نیاز هستند؛ بنابراین آمینو اسیدها می‌توانند به حالت‌دهی و ریکاوری عضلانی، افزایش استقامت و ساخت توده عضلانی موثرتر کمک کنند. برای اینکه بدن اسیدهای آمینه را جذب کند، سه تا چهار ساعت زمان لازم است؛ اما با مصرف مکمل‌هایی به شکل قرص یا پودر از برندهای معتبر و اورجینال، می‌تواند آنها را تنها در 30 دقیقه جذب کند. این بدان معناست که ما می‌توانیم اسیدهای آمینه را زمانی که بدنمان به آن‌ها نیاز دارد، مصرف کنیم.