در حال بارگذاری ...
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید:
  • خانه
  • بهترین زمان مصرف انواع پروتئین وی
بهترین زمان مصرف انواع پروتئین وی

یکی از اصلی‌‌ترین و مهم‌ترین مواد مورد نیاز برای بدن، پروتئین است. این پروتئین‌ها سوخت اصلی ماهیچه‌ها به شمار می‌آیند و انرژی و توان لازم برای فعالیت‌های روزانه را فراهم می‌کنند. همچنین پروتئین در پوست، مو، ناخن و تمامی ‌اندام‌های بدن تأثیر مستقیم گذاشته و برای رشد، لازم و ضروری است. امروزه دانشمندان و تولیدکنندگان، پروتئین‌های مورد نیاز بدن مانند پروتئین وی را در ساختار پودر یا قرص وارد بازار کردند تا افراد با مصرف این مکمل‌های غذایی، پروتئین مورد نیاز بدن خود را تأمین کنند. بهترین زمان مصرف پروتئین وی متناسب با خود فرد و سبک زندگی آن است.

اینکه پروتئین وی را برای چه هدفی استفاده می‌کنید، در زمان مصرف آن تأثیر مستقیم می‌گذارد. پودرهای پروتئین متنوعی مانند پروتئین وی در بازار موجود هستند که معمولاً ورزشکاران پیش یا پس از تمرین خود این پودر‌ها را مصرف می‌کنند تا پروتئین مورد نیاز بدن آن‌ها را تأمین کرده و یا عضله‌های تخریب شده در فعالیت ورزشی را بازسازی کنند. با توجه به اهمیت پودر پروتئین در این محتوا به بررسی زمان مناسب مصرف پروتئین وی برای اهداف مختلف می‌پردازیم.

طریقه مصرف پروتئین وی برای افزایش وزن

یکی از مکمل‌های بسیار مناسب برای افرادی که قصد افزایش وزن دارند پروتئین وی است. این پودر از شیر حاصل شده و دارای تمامی آمینو اسید‌های مورد نیاز بدن و مقداری لاکتوز و دیگر مواد معدنی و ضروری بوده که فواید بسیار بالایی برای تمامی ‌افراد، به خصوص افرادی که فعالیت‌های بدنی بالا دارند، است. یکی از دلایلی که پروتئین وی مصرف می‌شود کمک به افزایش وزن و حجم گیری است.

افرادی که دارای رژیم غذایی افزایش وزن هستند پروتئین وی را در برنامه خود دارند. این افراد معمولاً پودر پروتئین وی را در نوشیدنی یا غذای خود اضافه کرده و آن را در صبحانه یا میان وعده میل می‌کنند. برای افزایش وزن نیاز داریم که کالری روزانه را افزایش دهیم، با این توضیح اگر پروتئین وی در حد مناسبی به بدن اضافه شود افزایش وزن را خواهیم داشت. معمولاً افراد برای افزایش وزن این پروتئین را در دو نوبت مصرف می‌کنند که هر نوبت حاوی ۲۰ الی ۳۰ گرم پودر پروتئین وی است.

اما بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای افرادی که قصد افزایش وزن دارند متناسب با طریقه مصرف پروتئین است. به عنوان مثال افرادی که پودر پروتئین وی را با آب میل می‌کنند می‌توانند آن را در میان وعده خود اضافه کنند، البته اضافه کردن شیر به جای آب به پودر پروتئین وی این امکان را فراهم می‌کند که مقدار کالری بیشتری به بدن برسد و اضافه وزن بیشتری را به دنبال آورد. چرا که خود شیر دارای چربی و مواد ضروری بدن بوده و به تنهایی کالری مناسبی دارد. با اضافه کردن شیر به پودر پروتئین می‌توان زمان رسیدن به افزایش وزن را کوتاه‌‌تر کرد.

روش‌ و طریقه مصرف پروتئین وی برای افزایش وزن می‌تواند متنوع باشد. یکی از این روش‌ها تهیه انواع اسموتی و شیک پروتئین است. شیک‌ها ترکیبی از چند مواد مغذی هستند که کالری بسیار بالایی به بدن رسانده و یک صبحانه کامل یا میان وعده خوب به شمار می‌آیند. در صورتی که در این اسموتی از موادی نظیر کره بادام زمینی، شیر پرچرب، موز، کنجد، عسل، خرما به اضافه پروتئین وی استفاده شود، افزایش وزنی مناسب در مدت زمان کوتاه به همراه دارد. دیگر روش مصرف اضافه کردن این پودر پروتئین به انواع غذاهای خوراکی است. از آن جایی که پروتئین وی به حالت پودری بوده تأثیر خاصی بر روی طعم و مزه غذا نداشته و می‌توان آن را در انواع ماست، سوپ یا دیگر مواد خوراکی که با حالت مایع یا نیمه خمیری هستند اضافه کرد.

طریقه مصرف پروتئین وی برای افزایش وزن

بهترین زمان برای مصرف پروتئین وی برای عضله‌سازی چه موقعی هست؟

مصرف پروتئین وی برای ورزشکاران بسیار ضروری است و عملاً یک جزو جدا ناپذیر از برنامه غذایی آن‌ها به شمار می‌آید. بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای ورزشکاران متفاوت است و هر فرد متناسب با نیاز یا صلاحدید پزشک و کارشناس تغذیه خود می‌تواند یکی یا چند مورد از این زمان‌ها را برای مصرف پروتئین وی به منظور عضله سازی استفاده کند. به طور کلی ورزشکاران در چهار وعده می‌توانند پودر پروتئین وی را مصرف کنند:

بلافاصله پس از تمرین

اولین و اصلی‌‌ترین وعده برای مصرف پودر پروتئین وی بلافاصله پس از تمرین است. از آنجایی که ورزش‌های سنگین موجب سوخت پروتئین بدن و تخریب عضله‌ها می‌شود، یک ورزشکار نیاز دارد تا بلافاصله پس از تمرین تا حدود 45 دقیقه پروتئین لازم را به اندام‌ها و ماهیچه‌ها رسانده تا با ترمیم بافت‌های آسیب دیده، سبب افزایش حجم و عضله سازی شود. با توجه به این مسئله معمولاً ورزشکاران تعداد اسکوپ مورد نیاز از پودر پروتئین وی خود را در آب حل کرده و پس از تمرین آن را مصرف می‌کنند.

پیش از تمرین

از دیگر زمان‌هایی که ورزشکاران می‌توانند پودر پروتئین را مصرف کنند، پیش از تمرین است. با مصرف پودر پروتئین قبل از تمرین ورزشی سنگین، این انرژی را به بدن می‌دهید تا در طی تمرین ضعیف نشده و انرژی و توان خود را از دست ندهند.

صبحانه

مصرف پروتئین وی در وعده صبحانه نیز می‌تواند برای ورزشکاران مناسب باشد. از آن جا که وعده صبحانه یکی از وعده‌های بسیار ضروری برای بدن به شمار می‌آید و انرژی کل روز را تأمین می‌کند، یک ورزشکار با مصرف مقداری از پودر پروتئین روزانه خود در وعده صبحانه می‌تواند انرژی روزانه خود را تأمین کند.

پیش از خواب

ورزشکاران یا دیگر افراد در خواب شبانگاهی چیزی حدود ۶ الی ۸ ساعت مواد غذایی دریافت نکرده و عضلات خود را از دست می‌دهند. کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند که پیش از خواب نیز مقداری پروتئین وی مصرف کرده تا پروتئین مورد نیاز در طول ۸ ساعت خواب و عدم تغذیه بدن تأمین شود.

همان‌طور که مشاهده کردید زمان‌های مختلفی برای مصرف پروتئین وی به منظور عضله سازی وجود دارد که هر فرد متناسب با سبک زندگی خود و یا توصیه کارشناس تغذیه و مربی می‌تواند یک یا چند مورد از این زمان‌ها را برای مصرف پودر پروتئین وی انتخاب کند.

بهترین زمان برای مصرف پروتئین وی برای عضله‌سازی چه موقعی هست؟

مدت زمان جذب پروتئین وی چقدر است؟

مدت زمان جذب پروتئین وی به عوامل مختلفی بستگی دارد و در بررسی این مدت زمان ابتدا باید مسیر حرکت پروتئین وی در بدن را دانست. هنگامی که یک فرد پودر پروتئین وی مصرف می‌کند این پودر وارد معده شده و به کمک آنزیم‌ها و اسیدهای معده تجزیه و تحلیل می‌شود. سپس آمینواسید های حاصل از پروتئین از طریق مولکول‌ها به سلول‌های دیواره روده می‌رسند. سلول‌های دیواره روده پس از جذب این آمینو اسید وارد جریان خون شده و از طریق سیستم عمومی ‌خون رسانی بدن، به اندام‌ها و عضلات می‌رسند.

این پروسه خود به زمان نیاز دارد تا به خوبی انجام شود. با توجه به این توضیحات چیزی حدود 1.5 الی 2 ساعت زمان لازم است تا پروتئین وی به طور کامل به بدن رسیده و جذب اندام‌های خاص شود. البته این زمان به مقدار و حجم پروتئین نیز بستگی دارد. به عنوان مثال چیزی حدود ۲۰ الی ۳۰ گرم پروتئین وی در این مدت زمان جذب بدن می‌شود اما مقدار بیشتر پروتئین وی زمان بیشتری می‌برد تا به طور کامل جذب شود.

مدت زمان جذب پروتئین وی چقدر است؟

نحوه مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن

در قسمت‌های قبلی محتوا به بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای افزایش وزن و عضله سازی پرداختیم؛ اما از پروتئین وی تنها برای افزایش وزن و عضله سازی استفاده نمی‌کنند، بلکه یک مکمل بسیار خوب برای کاهش وزن است. با مصرف پروتئین وی، آمینو اسید لازم به بدن و اندام‌ها رسیده و گرسنگی دیرتر اتفاق می‌افتد. به همین منظور است که بسیاری از افراد دارای رژیم غذایی لاغری به خصوص رژیم غذایی کتو، در برنامه خود مقداری پودر پروتئین وی دارند تا زمان سیری آن‌ها را افزایش دهد.

افرادی که قصد مصرف پروتئین برای کاهش وزن دارند می‌توانند پودر پروتئین را به عنوان میان وعده و یا پس از تمرینات ورزشی خود مصرف کنند. مصرف این پودر پس از تمرین ورزشی این امکان را به بدن می‌دهد تا انرژی مورد نیاز برای سوخت و ساز و ترمیم بافت آسیب دیده را فراهم کند. علاوه بر این سیری خوبی به بدن می‌دهد و به دنبال این سیری دیگر نیازی به مصرف مواد غذایی اضافی و دریافت کالری بیشتر نیست.

نحوه مصرف پروتئین وی برای کاهش وزن

محبوب‌‌ترین مکمل ورزشی بین ورزشکاران چه مکملی می ‌باشد؟

تا این بخش از متن به بررسی بهترین زمان مصرف پروتئین وی به عنوان یک مکمل پروتئینی ورزشی پرداختیم؛ اما مکمل‌های ورزشی دیگر نیز در بازار وجود دارند که با توجه به سبک زندگی و برنامه ورزشی و رژیم غذایی ورزشکاران مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این اوصاف نمی‌توان یک مکمل ورزشی را به عنوان بهترین و محبوب‌‌ترین مکمل بین همه آن‌ها تعیین کرد؛ اما در ادامه چند نمونه از پر طرفدارترین این مکمل‌ها را معرفی می‌کنیم:

  • با توجه به آماری که در سال اخیر گرفته شده بیشترین و محبوب‌‌ترین مکمل بین ورزشکاران پروتئین وی است.
  • از دیگر موارد می‌توان به مکمل ورزشی کراتین اشاره داشت که حاوی آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن است.
  • مکمل گلوتامین نیز جزو پروتئین‌های مشابه بوده که به عضله سازی کمک می‌کند.
  • پروتئین کازئین از دیگر مکمل‌های پروتئینی ورزشی است که پروسه جذب پروتئین آن کندتر صورت می‌گیرد اما سیری طولانی مدت دارد.
  • دیگر مکمل‌های ورزشی حاوی امگا و روغن ماهی نیز بین ورزشکاران محبوب است.
  • مکمل‌های حاوی منیزیم مانع خستگی عضلات شده و ورزشکاران می‌توانند حین یا پس از تمرین از آن‌ها استفاده ‌کنند.

محبوب‌‌ترین مکمل ورزشی بین ورزشکاران چه مکملی می ‌باشد؟

جمع بندی

بدن انسان‌ها برای سوخت و ساز به پروتئین و اسیدآمینه‌های حاصل از آن نیاز دارد، به همین منظور مکمل‌های پروتئین زیادی در بازار موجود هستند که یکی از محبوب‌‌ترین آن‌ها پروتئین وی است. این پروتئین در برنامه‌های غذایی برای افزایش وزن، عضله سازی و حتی کاهش وزن رکن بسیار مهمی است که هر فرد متناسب با رژیم و هدف از مصرف پروتئین، آن را در زمان‌های مختلف مصرف می‌کند.

بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای افرادی که قصد افزایش وزن دارند، بعد صبحانه و یا به عنوان میان وعده است. همچنین زمان مناسب مصرف آن برای ورزشکاران به منظور عضله سازی، بلافاصله پس از تمرین یا کمی ‌قبل از تمرین و پیش از خواب است. افرادی که قصد کاهش وزن دارند نیز می‌توانند این پودر پروتئین را در میان وعده‌های خود مصرف کنند تا حس سیری به آن‌ها دست دهد. با توجه به اهمیت عضله سازی ورزشکاران، مصرف مکمل‌های پروتئینی حاوی پروتئین وی ضروری بوده و تمامی ‌ورزشکاران حرفه‌ای و نیمه‌ حرفه‌ای این پودر پروتئین را در برنامه غذایی خود قرار می‌دهند.

سوالات متداول

1- پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی یک پروتئین برگرفته از شیر و حاوی آمینو اسیدهای ضروری بدن در خود است.

2- مصرف پروتئین وی برای افزایش وزن به چه صورت است؟

بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای افزایش وزن در وعده صبحانه یا میان وعده است.

3- بهترین زمان مصرف پروتئین وی برای ورزشکاران چه زمانی است؟

ورزشکارانی که قصد عضله سازی دارند پروتئین وی را در چهار نوبت می‌توانند مصرف کنند که این نوبت‌ها کمی‌ قبل از تمرین، بلافاصله پس از تمرین، شب‌ها پیش از خواب و صبحانه است.

4- چقدر طول می‌کشد تا پروتئین وی جذب بدن شود؟

به طور کلی مدت زمان جذب پروتئین وی به پروسه هضم و مقدار آن بستگی دارد، اما معمولاً چیزی حدود 1.5 تا 2 ساعت زمان می‌برد تا پروتئین وی به طور کامل جذب ماهیچه‌ها و عضلات شود.