در حال بارگذاری ...
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید:
  • خانه
  • آیا مکمل کلاژن به جوانسازی پوست کمک می کند؟
آیا مکمل کلاژن به جوانسازی پوست کمک می کند؟

همان‌طور که همه شما بارها دیده‌اید، پوست کودکان و نوزادان شفافیت و صافی بسیار چشمگیری دارد؛ اما با افزایش سن و گذشت زمان پوست، مو، استخوان‌ها و به طور کلی تما‌‌می‌ اندام‌های بدن به سمت پیری ‌‌می‌روند. تحقیقاتی که دانشمندان و پزشکان بر روی علل این پیری پوست و تفاوت پوست افراد پیر با پوست کودکان و نوزادان به دست آوردند، نشان دهنده از دست رفتن کلاژن‌های پوستی به دنبال افزایش سن است. به همین دلیل است که تاثیر کلاژن در جوانسازی پوست در سال‌های اخیر بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است.

هر چه کلاژن بدن بیشتر تولید شود، پوستی شاداب، سفت و شفاف‌تر خواهیم داشت. در این راستا شاهد حضور انواع مکمل‌های خوراکی کلاژن و حتی سرم‌های پوستی یا آمپول‌های تقویتی حاوی کلاژن هستیم. البته که کلاژن به طور طبیعی نیز در برخی مواد خوراکی یافت می‌شود. با توجه به اهمیت این مسئله در این محتوا به معرفی مکمل‌های کلاژن و تأثیری که بر روی بدن و سلامت پوست ‌‌می‌گذارند پرداخته و اطلاعاتی جامع در زمینه فوق در اختیار شما قرار ‌‌می‌دهیم.

مکمل‌های کلاژن چگونه باعث جوانسازی پوست می‌شود؟

پیش از آن که از تأثیر مکمل‌های کلاژن بر روی جوانسازی پوست بگوییم، ابتدا بهتر است خود کلاژن و نحوه عملکرد آن را برایتان بیان کنیم. کلاژن یکی از حیاتی‌ترین و ضروری‌‌ترین پروتئین‌های بدن به شمار می‌آید که حضور آن در بافت‌های بدن، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و به خصوص پوست و مو نقش پررنگ و بسزایی دارد. هر چه فرد بزرگتر شده و به سمت پیری پیش می‌رود، تولید این پروتئین کلاژن در بدن وی کمتر و همین مسئله سبب کاهش کیفیت و همچنین ظاهر پوست می‌شود.

با توجه به این توضیحات مکمل‌های کلاژن، این پروتئین از دست رفته بدن را تا حدی به آن بر‌‌می‌گردانند و روند پیری و ظهور چین و چروک را کند ‌‌می‌کنند. در صورتی که کلاژن بدن به خوبی تولید شود خطوطی که بر روی پوست ایجاد شده بهبود یافته و چین و چروک‌ها نیز کمتر شده که همین مسئله سبب شادابی و جوان‌‌تر شدن پوست ‌‌می‌شود. علاوه بر این کلاژن خود دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بوده که از پیری جلوگیری کرده و سلامتی را به بدن می‌بخشد. یک ویژگی کلاژن خاصیت الاستیسیته و کشسانی آن است که با از دست رفتن آن، خشک و شکننده شدن پوست و در نهایت ایجاد چین و چروک بر روی آن ‌‌را خواهیم داشت. مصرف مکمل‌های کلاژن ‌‌می‌تواند این حالت انعطاف پذیر را به پوست ببخشد.

استفاده از مکمل‌های کلاژن به منظور مشاهده تاثیر کلاژن در جوانسازی پوست نسبت به دیگر روش‌ها مناسب و ایده‌آل‌‌تر است. این روش مصرف مکمل که جزو روش‌های ضد تهاجمی ‌به شمار ‌‌می‌آید و نیازی به جراحی و تزریق ندارد، ضمن حفظ سلامت عمو‌‌می ‌بدن، شادابی را به پوست و مو ‌‌می‌بخشد.

مکمل‌ها دارای کلاژن هیدرولیز شده هستند که بسیار راحت توسط بدن جذب شده و سبب افزایش کلاژن پوستی می‌شود. علاوه بر این با استفاده از این مکمل‌های کلاژن، تولید الاستین نرمال نیز در پوست افزایش یافته که به خودی خود منجر به انعطاف پذیری پوست و جلوگیری از ایجاد چروک ‌‌می‌شود. همان‌طور که مشاهده کردیم مصرف مکمل کلاژن علاوه بر جوانسازی پوست موجب افزایش تولید مواد ضروری دیگر برای انعطاف پذیری و زیبایی و درخشانی پوست شده و تأثیر مضاعف دارد.

مکمل‌های کلاژن چگونه باعث جوانسازی پوست می‌شود؟

منظور از مکمل کلاژن چیست؟

در متن پیرامون مصرف مکمل کلاژن و تأثیر آن بر جوان‌سازی پوست صحبت کردیم، اما منظور از مکمل کلاژن چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی دانشمندان و داروسازان تلاش کردند تا مواد ضروری و مورد نیاز بدن نظیر کلاژن را به حالت خوراکی در آورده تا مصرف آن آسان‌‌تر شود و به جراحی و بیهوشی و موارد این چنینی نیازی نداشته باشند. مکمل‌های کلاژن در نمونه‌های مختلفی در بازار موجود هستند.

کپسول کلاژن

یک نمونه از این مکمل‌ها حالت کپسولی است. این کپسول یا قرص‌های کلاژن به طور روزانه مصرف شده و پس از ورود به بدن کلاژن مورد نیاز را در دسترس اندام‌ها قرار می‌دهند. در نهایت پس از مصرف چند دوره شادابی و زیبایی به پوست و مو باز می‌گردد.

منظور از مکمل کلاژن چیست؟

پودر کلاژن

نمونه‌ای از مکمل‌های کلاژن که می‌توان آن‌ها را به طور خوراکی مصرف کرد، مکمل‌های پودری است. معمولاً این نمونه به شکل ساشه‌ای در بازار موجود بوده که حاوی کلاژن‌های دریایی نظیر کلاژن ماهی است. این مکمل‌های پودری را باید در مایعی مانند آب، قهوه و دیگر مواد خوراکی حل کرد. همچنین از این مکمل‌ها در انواع شیک‌ها نیز ‌‌می‌توان استفاده کرد.

دو نمونه فوق جزو مکمل‌های خوراکی کلاژن هستند که از راه دهان وارد بدن می‌شوند؛ اما کلاژن‌ها را به شکل سرم و کرم مراقبت از پوست نیز تولید کرده‌اند و ‌‌می‌توان از این روش نیز کلاژن مورد نیاز را به پوست رساند؛ اما مکمل‌های خوراکی علاوه بر پوست بر روی دیگر اندام‌های بدن نظیر استخوان‌ها، ناخن، غضروف و حتی عملکرد روده، سلامت قلب و عروق و بافت‌های داخلی تأثیر مثبت می‌گذارد.

در کاهش تولید کلاژن چه عواملی موثر هستند؟

عوامل زیادی سبب کاهش تولید کلاژن در بدن یک فرد می‌شوند که با شناخت این عوامل و کنترل آن‌ها ‌‌می‌توان از دست رفتن کلاژن و همچنین پیر شدن پوست و مو و اندام‌های بدن را تا حدودی پیشگیری کرد. در ادامه چند نمونه از این عوامل را با هم بررسی می‌کنیم.

پیری

اصلی‌‌ترین و پررنگ‌‌ترین عامل که موجب کاهش تولید کلاژن در بدن می‌شود، افزایش سن و پیر شدن است. با افزایش سن فعالیت سلول‌های بدنی که وظیفه تولید کلاژن دارند کاهش یافته و در نهایت این کاهش کلاژن در پوست، مو، استخوان و غضروف دیده ‌‌می‌شود.

نور خورشید

قرار گرفتن در مقابل نور خورشید به مدت طولانی موجب سوختن بافت‌های پوستی و الیاف آن شده و در نهایت کلاژن و تولید آن را کاهش می‌دهد.

استرس

از دیگر عواملی که به طور مستقیم بر روی سلامت پوست و تولید کلاژن تأثیر ‌‌می‌گذارد، استرس و اضطراب زیاد است. در صورتی که فرد در طولانی مدت در استرس و تنش باشد ممکن است تغییرات هورمونی در کورتیزول وی رخ دهد و در نهایت تولید کلاژن کم شود.

در کاهش تولید کلاژن چه عواملی موثر هستند؟

سبک زندگی

سبک زندگی نیز بر روی تولید کلاژن بدن تأثیر مستقیم دارد. از جمله عواملی که منجر به کاهش تولید کلاژن ‌‌می‌شود ‌‌می‌توان به ورزش نکردن، خوردن بیش از حد غذاهای ناسالم و چرب، مشروبات الکلی، سیگار و دخانیات اشاره داشت.

بیماری‌های زمینه‌ای

بیماری‌های پوستی و زمینه‌ای نظیر پسوریازیس، لوپوس و نمونه‌های مشابه می‌تواند بر روی تولید کلاژن پوستی در ناحیه مورد نظر تأثیرگذار باشد.

دارو

دارو‌ها به خصوص داروهای آنتی بیوتیکی و تتراسایکلینی ممکن است در طولانی مدت منجر به کاهش تولید کلاژن بدن شوند.

مواد آرایشی نامرغوب

  • استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب و فیک یا تاریخ گذشته احتمال از بین رفتن کلاژن پوستی را به همراه ‌‌می‌آورد.
  • مصرف بیش از حد قندها
  • مصرف بیش از حد قند بر روی سلامت عمو‌‌می ‌بدن تأثیر منفی دارد که این تأثیر منفی در تولید کلاژن نیز مشاهده ‌‌می‌شود.

رژیم غذایی مناسب برای بهبود سلامت پوست چیست؟

با توجه به تاثیر کلاژن در جوانسازی پوست و کاهش تولید پروتئین و کلاژن در بدن طی افزایش سن، ‌‌می‌توان با مصرف مواد غذایی خوب و درست و با داشتن یک رژیم غذایی مناسب سلامت پوست را تأمین کرد. با مصرف مکمل‌های غذایی خوراکی کلاژن به صورت کپسول یا پودر، می‌توان کلاژن از دست رفته بدن را تا حدودی به آن برگرداند. به همین منظور در این بخش تعدادی از مواد غذایی مناسب برای بهبود سلامت پوست را به شما معرفی می‌کنیم.

رژیم غذایی مناسب برای بهبود سلامت پوست چیست؟

بتاکاروتن

بتاکاروتن‌ها در بدن به ویتامین آ (A) تبدیل ‌‌می‌شوند که تأثیر بسیاری بر روی سلامت پوست دارد. از مواد غذایی حاوی این ماده می‌توان به هویج، انبه، کدو تنبل، اسفناج و... اشاره داشت. همچنین زرده تخم مرغ، امگا و روغن ماهی نیز حاوی مقادیر بالایی از بتاکاروتن است.

آب و مایعات

نوشیدن آب و مایعاتی نظیر چای، سبب محافظت پوست در مقابل اشعه‌های مضر خورشید مانند UV شده و در نهایت خرابی پوست، ایجاد لک و چین و چروک بر روی آن را کند ‌‌می‌کند.

ویتامین C

مصرف مکمل‌های حاوی ویتامین سی (C) و مواد غذایی دارای این ویتامین نظیر پرتقال و کیوی ضمن روشن کردن پوست، برای ساخت کلاژن نیز ضروری هستند. این مواد حاوی آنتی اکسیدان بوده و روند پیری را کاهش ‌‌می‌دهد.

مصرف آجیل

آجیل‌ها حاوی ویتامین‌های B و E هستند که جزو ویتامین‌های ضروری برای بدن به شمار ‌‌می‌آیند. در نتیجه با مصرف مقادیر کم آجیل به طور روزانه ‌‌می‌توانید سلامت پوست، مو و ناخن‌ های خود را تضمین کنید.

ویتامین C

جمع بندی

با افزایش سن عامل اصلی انعطاف و شادابی پوست یعنی کلاژن تحت تأثیر قرار گرفته و تولید آن در بدن کم می‌شود. با توجه به این مسئله دانشمندان تلاش کردند تا کلاژن را به طور خوراکی و در شکل مکمل به بدن انسان برسانند. تاثیر کلاژن در جوانسازی پوست غیر قابل انکار است، این کلاژن سبب حفظ شادابی و کشسانی پوست ‌‌می‌شود که با مصرف مکمل‌های کلاژن به شکل قرص یا پودر می‌توان از روند پیری پوست جلوگیری کرد.

از جمله عواملی که منجر به کاهش تولید کلاژن در بدن می‌شوند می‌توان به پیری، ‌نور خورشید، بیماری‌های زمینه‌ای، سبک زندگی ناسالم و... اشاره داشت.

سوالات متداول

1- کلاژن چیست؟

کلاژن یکی از مهم‌ترین پروتئین‌های پوست بوده که انعطاف پذیری و درخشندگی پوست را سبب می‌شود.

2- مصرف مکمل‌های کلاژن چه تأثیری بر روی سلامت و شادابی پوست دارد؟

مکمل‌های کلاژن، پروتئین مورد نیاز کلاژن سازی را در اختیار اندام‌های بدن نظیر پوست و مو، ناخن و... قرار داده و ضمن حفظ شادابی و نشاط پوست، از پیری و ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند.

3- چه عواملی منجر به از دست رفتن کلاژن پوستی می‌شود؟

عواملی نظیر پیری و افزایش سن، قرار گرفتن در مقابل نور خورشید و اشعه uv، استرس بالا، سبک زندگی ناسالم، بیماری‌های زمینه‌ای و مواد آرایشی نامرغوب منجر به از دست رفتن و کاهش تولید کلاژن در بدن می‌شود.

4- مکمل کلاژن به چه صورتی در بازار موجود است؟

مکمل‌های خوراکی کلاژن به دو صورت کپسولی و پودری در بازار موجود هستند.