در حال بارگذاری ...
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید:
  • خانه
  • بررسی انواع پودر پروتئین بدنسازی و نحوه مصرف آن
بررسی انواع پودر پروتئین بدنسازی و نحوه مصرف آن

پروتئین یکی از مواد اصلی مورد نیاز برای ورزش بدنسازی و رشد عضلات است. پروتئین نقش مهمی در عضله سازی، حفظ سلامت و افزایش استقامت عضلات دارد. در واقع پروتئین بخش عمده‌ای از توده عضلانی را به خودش اختصاص می‌دهد و مسئول ساخت عضلات قدرتمند است. برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن راه‌های مختلفی وجود دارد. بهترین روش استفاده از پودر پروتئین بدنسازی است. این مکمل‌ها انواع مختلفی دارند و برای بهبود سایز، حجم و قدرت عضلات بدن مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله به بررسی پودر پروتئین بدنسازی خواهیم پرداخت. پس اگر می‌خواهید با انواع پودر پروتئین بدنسازی آشنا شوید از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با ما همراه باشید.

انواع پودر پروتئین بدنسازی

بدنسازی یکی از رشته‌های ورزشی سخت و سنگین است که نیاز به تغذیه مناسب دارد. پروتئین یکی از موادی است که وجود آن در عضلات بدنسازان الزامی است. ورزشکاران می‌توانند پروتئین مورد نیاز بدن خود را از طریق غذاهای پروتئین دار تهیه کنند؛ اما این روش به تنهایی کافی نیست و بهتر است که مصرف پودرهای پروتئین را در دستور کار خود قرار دهند. لازم به ذکر است که پودرهای پروتئین بدنسازی انواع مختلفی دارند و در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به ‌طور کلی انواع پودر پروتئین بدنسازی عبارت‌اند از:

1- پروتئین وی

پروتئین وی

پروتئین وی یکی از انواع پودر پروتئین بدنسازی است که محبوبیت زیادی بین ورزشکاران دارد. پروتئین به‌عنوان یک مکمل پروتئین کامل شناخته می‌شود چرا که از 9 اسید آمینه مختلف تشکیل شده است و لاکتوز بسیار کمی داخل آن وجود دارد. این پودر پروتئین محبوب نقش مهمی در افزایش حجم عضلات و کمک به کاهش چربی بدن دارد.

هضم سریع یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های پروتئین وی است. این ویژگی سبب می‌شود که پروتئین وی یک انتخاب ایده‌آل برای بدنسازان باشد. در بررسی پودر پروتئین بدنسازی وی باید بیان کنیم که این مکمل از شیر، اسید آمینه‌های شاخه‌دار (BCAA)، والین، لوسین و ایزولوسین ساخته می‌شود. این مکمل با عملکرد فوق‌العاده خود توجه بیشتر بدنسازان را به سمت خود جلب کرده است.

پروتئین وی به سه نوع ایزوله، کنسانتره و هیدرولیز تقسیم‌بندی می‌شود. انواع پودر پروتئین وی از لحاظ میزان چربی، درصد پروتئین و قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. این پودر مکمل را می‌توانید قبل از تمرین و یا بلافاصله بعد از تمرین مصرف کنید. لازم به ذکر است که پروتئین وی را می‌توانید همراه با شیر، آب یا همراه با مایعاتی همچون سوپ و ماست میل کنید.

نحوه مصرف پروتئین وی

پودر پروتئین وی به‌صورت روزانه 2 الی 4 بار استفاده می‌شود. در هر وعده می‌توانید 1 الی 2 اسکوپ از این مکمل را مصرف کنید. دقت داشته باشید که مصرف پروتئین وی با توجه به وضعیت بدنی بدنسازان متفاوت است؛ بنابراین برای نتیجه‌گیری بهتر و استفاده درست از آن لازم است با مربی ورزشی خود مشورت کنید.

2- پودر پروتئین کازئین

پودر پروتئین کازئین

کازئین به‌عنوان اصلی‌ترین پروتئین موجود در شیر شناخته می‌شود. این پروتئین برخلاف پروتئین وی کاملا دیر هضم است و با مایعات میانه خوبی ندارد. در واقع کازئین پروتئین توده‌ای شکل شیر است و در صورتی که همراه با مایعات ترکیب شود به شکل تکه‌های کروی شکل درمی‌آید. هضم پروتئین کازئین تقریبا به 7 ساعت زمان نیاز دارد. مصرف پروتئین کازئین به عضله‌سازی، کاهش تجزیه عضلات و افزایش استحکام آن‌ها کمک می‌کند.

با توجه به ویژگی‌های پروتئین کازئین، بهترین زمان برای مصرف این پروتئین پس از تمرین، بین وعده‌های غذایی یا قبل از خواب است. پروتئین کازئین به سه دسته میسلار، هیدرولیزه و کازئینیت تقسیم‌بندی می‌شود. هر یک از این پروتئین‌های ویژگی‌های خاص خود را داشته و تنها در مواد افزودنی به پروتئین با یکدیگر متفاوت‌اند. بهتر است این پروتئین را به تنهایی یا همراه با سایر ترکیبات پروتئینی مصرف کنید.

نحوه مصرف پروتئین کازئین

یک اسکوپ معادل 30 گرم از پروتئین را در 300 میلی آب یا شیر کم چرب بریزید و سپس میل کنید. برای نتیجه‌گیری بهتر از این مکمل بهتر است آن را قبل از خواب مصرف کنند. همچنین باید دقت داشته باشید که میزان استفاده از کازئین با توجه شدت تمرینات و وضعیت جسمانی هر فرد متفاوت است.

3- پروتئین شیر

پروتئین شیر

پروتئین شیر یکی از انواع پودر پروتئین بدنسازی است که خواص بسیار زیادی دارد. این پودر پروتئین ترکیبی از پروتئین وی و کازئین است. این پروتئین به‌صورت مستقیم از شیر گاو و پس از جدا کردن آب و کربوهیدرات موجود در آن تهیه می‌شود. به عبارتی 80 درصد پروتئین شیر را کازئین و 20 درصد آن را وی تشکیل می‌دهد. این پودر منحصر‌به‌فرد تأثیر زیادی در افزایش سایز و حجم عضلات دارد.

پروتئین شیر به دو دسته کنسانتره و ایزوله تقسیم‌بندی می‌شود. در بررسی پودر پروتئین بدنسازی شیر ذکر می‌شود که این پروتئین حاوی اسید آمینه‌های ضروری مورد نیاز بدن است. اگر می‌خواهید سرعت رشد عضلات خود را افزایش دهید و عضلاتی قدرتمند داشته باشید، پروتئین شیر بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

نحوه مصرف پروتئین شیر

پروتئین شیر را همراه با مقدار کافی آب یا شیر در مصرف کنید. بهترین زمان برای مصرف این مکمل پروتئینی پس از تمرین، بین وعده‌های غذایی یا قبل از خواب است.

4- پروتئین سفیده تخم مرغ (آلبومین)

پروتئین سفیده تخم مرغ (آلبومین)

پروتئین آلبومین یکی از انواع پودر پروتئین بدنسازی است که کیفیت ساخت بالایی دارد. اکثر کارشناسان بدنسازی از پروتئین آلبومین به‌عنوان یک پروتئین کامل یاد می‌کنند. دلیل آن هم خواص متنوع پروتئین سفیده تخم مرغ و توانایی بدن در جذب آن است. این پروتئین از اسید آمینه‌های ضروری مورد نیاز برای بدن تشکیل می‌شود و نقش مهمی در عضله‌سازی و افزایش استحکام و قدرت عضلات بدن دارد.

پروتئین آلبومین به‌طور مستقیم از سفیده تخم مرغ به دست می‌آید و سپس به پودر خشک تبدیل می‌شود. این پروتئین به‌راحتی در بدن هضم می‌شود و برای افرادی که قصد ساختن عضلات قدرتمند و پرحجم دارند مناسب است. همچنین افرادی که به شیر حساسیت دارند، می‌توانند پروتئین سفیده تخم مرغ را جایگزین آن کنند. بهترین زمان برای مصرف این مکمل پس از تمرین، بین وعده‌های غذایی و یا قبل از خواب است.

نحوه مصرف پروتئین سفیده تخم مرغ

برای مصرف پروتئین آلبومین می‌توانید روزانه بین 4 الی 7 گرم از این پودر را همراه با مقدار کافی آب میل کنید.

5- پروتئین سویا

پروتئین سویا به‌عنوان یک پروتئین گیاهی منحصر‌به‌فرد شناخته می‌شود. این پروتئین به‌طور مستقیم از لوبیای سویا به دست می‌آید و به افزایش سطح هورمون رشد و نیتریک اسید کمک می‌کند. پروتئین سویا به دو حالت کنسانتره و ایزوله تولید می‌شود؛ بنابراین شما با توجه به نیاز خود می‌توانید از انواع پروتئین سویا استفاده کنید. این پروتئین نقش بسیار زیادی در چربی سوزی و ریکاوری عضلات دارد.

بهترین زمان برای مصرف پروتئین سویا بین وعده‌های غذایی و پس از تمرین است. پروتئین سویا ارزش غذایی بالایی دارد برای گیاهخواران و افرادی که به پروتئین‌های لبنی حساسیت دارند مناسب است؛ به همین دلیل اگر می‌خواهید در کنار رشد عضلات خود از پوکی استخوان و انواع سرطان جلوگیری کنید، پروتئین سویا بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

نحوه مصرف پودر پروتئین سویا

روزانه می‌توانید 10 الی 30 گرم پودر پروتئین سویا را مصرف کنید. شما باید بر اساس میزان نیاز بدن‌تان به پروتئین از این مکمل استفاده کنید و از مصرف بیش از اندازه آن خودداری کنید. برای نتیجه‌گیری بهتر از پروتئین سویا می‌توانید آن را پس از تمرین مصرف کنید.

6- پروتئین برنج قهوه ای

پروتئین برنج قهوه ای

پروتئین برنج قهوه‌ای یکی دیگر از انواع پودر پروتئین است که توسط بدنسازان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مکمل گیاهی حاوی 70 درصد پروتئین است و نسبت به سایر پودرهای پروتئین از آرژنین بیشتری برخوردار است. آرژنین ماده‌ای است که به ‌راحتی به نیتریک اسید تبدیل می‌شود و نقش مهمی در ریکاوری بدن، پمپاژ بیشتر خون و کمک به انتقال بهتر مواد غذایی دارد. علاوه‌بر این پودر پروتئین برنج قهوه‌ای سرشار از آمینو اسید گلوتامین است و استفاده از این مکمل یک فرصت مناسب برای بدنسازان است تا بتوانند تمرینان خود را با قدرت بیشتری انجام دهند و پس از تمرین بدن خود را بهتر ریکاوری کنند.

نحوه مصرف پروتئین برنج قهوه‌ای

می‌توان پروتئین برنج قهوه‌ای را به‌صورت روزانه و در سه وعده قبل از تمرین، بعد از تمرین و بین وعده‌های غذایی مصرف کرد.

7- پروتئین شاهدانه

پروتئین شاهدانه

پودر پروتئین شاهدانه از دو پروتئین مقوی تشکیل می‌شود. 65 درصد از محتویات این پروتئین را ادستین و 35 درصد آن را آلبومین تشکیل می‌دهد. پودر پروتئین شاهدانه حاوی مقدار زیادی آرژنین و BCAA است. علاوه‌بر این، پروتئین شاهدانه منبعی کامل از اسیدهای چرب و فیبرهای ضروری مورد نیاز برای رشد عضلات بدنسازان است. پروتئین شاهدانه ارزش غذایی بالایی دارد و به دلیل زود هضم بودن محبوبیت زیادی بین ورزشکاران دارد. این نوع پروتئین برای افراد گیاهخوار مناسب است.

نحوه مصرف پودر پروتئین بدنسازی از نوع شاهدانه

بهتر است این مکمل را به‌عنوان نیم وعده در بین وعده‌های غذایی یا قبل از خواب مصرف کنید.

8- پروتئین نخود سبز

پروتئین نخود سبز یکی از جدیدترین انواع پودر پروتئین بدنسازی است. این نوع پروتئین از نخود سبز به دست می‌آید و حاوی مقدار زیادی فیبر و اسید آمینه‌های ضروری بدن است. پروتئین نخود سبز برای افراد گیاهخوار و همچنین افرادی که نسبت به پروتئین لبنیاتی و آلبومین حساسیت دارند مناسب است. این نوع پروتئین زودتر از بقیه پروتئین‌ها جذب بدن می‌شود. به همین دلیل تأثیرگذاری زیادی دارد. از این نوع پروتئین‌ها می‌توانید برای کمک به عضله‌سازی و افزایش حجم عضلات استفاده کنید.

نحوه مصرف پروتئین نخود سبز

بهتر است این مکمل را قبل از تمرین، بعد از تمرین یا بین وعده‌های غذایی مصرف کنید.

انواع پروتئین

جمع بندی

پروتئین به‌عنوان یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده عضلات بدن شناخته می‌شود. پروتئین وظیفه ساخت عضله، بهبود استحکام و استقامت عضلات را بر عهده دارد. برای دریافت پروتئین مورد نیاز بدن می‌توان مصرف غذاهای حاوی پروتئین را افزایش داد؛ اما برای رشته سنگین بدنسازی استفاده از غذاهای پروتئینی به تنهایی کافی نخواهد بود؛ از همین رو لازم است از انواع پودر پروتئین بدنسازی استفاده کنید. در این مقاله به بررسی پودر پروتئین بدنسازی پرداختیم. هر یک از انواع پودر پروتئین بدنسازی ساختار و نقش متفاوتی برای بدن دارد؛ بنابراین شناخت انواع پودر پروتئین به شما کمک خواهد کرد که بتوانید بهترین مکمل‌های پروتئینی را برای خرید انتخاب کنید.