در حال بارگذاری ...
سبــد خرید من
0 محصول
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید:
  • خانه
  • پروتئین وی یا کراتین؟ کدام یک بهتر است؟
پروتئین وی یا کراتین؟ کدام یک بهتر است؟

پروتئین وی و کراتین دو نمونه از مکمل‌های رایج و پرطرفدار موجود در بازار هستند. هر یک از این مکمل‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و تأثیر بسیار زیادی در رشد عضلات و بهبود عملکرد ورزشی دارد. این دو مکمل عملکرد مشابهی با هم دارند اما در یک سری موارد با یکدیگر متفاوت هستند. این موضوع سبب می‌شود که انتخاب بین کراتین و پروتئین وی سخت‌تر شود. به‌راستی کدام یک از این مکمل‌ها برای شما خوب است و تأثیرگذاری بیشتری دارد؟ در این مقاله بررسی خواهیم کرد که پروتئین وی یا کراتین؟ کدام بهتر است؟ همچنین بهترین زمان مصرف کراتین و پروتئین وی را به شما معرفی خواهیم کرد. پس اگر می‌خواهید یک جواب کامل و همه‌جانبه درباره این موضوع به دست آورید از شما دعوت می‌کنیم که در ادامه با داروخانه صبا همراه باشید.

پروتئین وی چیست؟

پروتئین وی همان پروتئینی است که از آب پنیر گرفته می‌شود. این پروتئین به‌عنوان یک پروتئین کامل و ایده‌آل در نظر گرفته می‌شود و مصرف آن فواید زیادی به همراه دارد. پروتئین وی از 9 آمینو اسید ضروری و مورد نیاز بدن تشکیل می‌شود. این پروتئین در برخی از مواد غذایی همچون نان، پنیر، ماست و... موجود است اما مقدار آن کم است. مکمل‌هایی که از پروتئین وی ساخته می‌شوند سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند و به رشد عضلات بدن کمک می‌کنند.

پروتئین وی با نام پروتئین آب پنیر نیز شناخته می‌شود و محبوبیت زیادی بین ورزشکاران از جمله بدن‌سازان دارد. ورزشکارانی که این مکمل‌ها را مصرف می‌کنند قدرت و انرژی بیشتری دارند و می‌توانند عضلات قدرتمندی برای خود بسازند. این نوع پروتئین نسبت به سایر پروتئین‌ها کیفیت بالایی دارد، به همین دلیل بیشتر از سایر مکمل‌ها مورد توجه ورزشکاران قرار می‌گیرد. اغلب ورزشکاران حرفه‌ای از کیفیت و تأثیرگذاری پروتئین وی آگاه هستند و مصرف مکمل‌های پروتئین وی را در دستور کار خود قرار می‌دهند. در ادامه میتوانید با مراجعه به مقاله پروتئین وی چیست و نحوه مصرف آن به چه صورت است؟ اطلاعات جامع تری از پروتئین وی به دست بیاورید.

پروتئین وی چیست؟

کراتین چیست؟

کراتین ماده‌ای است که از سه آمینو اسید آرژنین، گلایسین و متیونین تشکیل می‌شود. این ماده ارزشمند به‌طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود و نقش مهمی در عضله‌سازی دارد. شما می‌توانید کراتین را از مواد غذایی همچون گوشت قرمز نیز تأمین کنید؛ اما باید دقت داشته باشید که میزان کراتین دریافتی از گوشت قرمز بسیار ناچیز است و کمک زیادی به شما نخواهد کرد؛ بنابراین لازم است که از مکمل‌های کراتین برای کمک به رشد عضلات خود استفاده کنید.

در واقع کراتین یک ماده انرژی ساز است و توان ورزشکاران را افزایش می‌دهد. به همین افرادی که از مکمل‌های کراتین استفاده می‌کنند عملکرد ورزشی بهتری دارند و می‌توانند تمرینات سخت و قدرتی را با انرژی بیشتری انجام دهند. مکمل‌های کراتین طی آزمایش‌های مختلف در آزمایشگاه تولید می‌شوند و مصرف اصولی آن‌ها به شما این امکان را می‌دهد که بتوانید عضلاتی پرحجم و قدرتمند داشته باشید. پس اگر می‌خواهید بدنی ایده‌آل و زیبا داشته باشید، بهتر است مصرف مکمل کراتین را در دستور کار خود قرار دهید. در ادامه میتوانید با مراجعه به مقاله Creatine یا کراتین چیست + بهترین قرص کراتین اطلاعات کامل تری از کراتین به دست آورید.

کراتین چیست؟

مقایسه پروتئین و کراتین

کراتین و پروتئین وی دو مکمل ورزشی منحصر‌به‌فرد هستند که محبوبیت زیادی نزد ورزشکاران دارند. هر دوی این مکمل‌ها به بهبود عملکرد ورزشی کمک می‌کنند و نقش مهمی در افزایش حجم عضلات دارند؛ اما کراتین و پروتئین از جنبه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت‌اند. در این بخش به مقایسه این تفاوت‌ها می‌پردازیم تا به جواب سوال پروتئین وی یا کراتین؟ کدام یک بهتر است؟ برسیم. به‌ طور کلی تفاوت پروتئین وی و کراتین عبارت‌اند از:

تفاوت در ترکیبات شیمیایی

اولین تفاوت این دو مکمل در ترکیبات شیمیایی سازنده آن‌ها است. کراتین یک مکمل ایده‌آل است که از آمینو اسیدهای متنوع تشکیل می‌شود. ترکیبات شیمیایی سازنده کراتین قدرت کافی برای تشکیل بافت عضلانی را ندارند و بیشتر روی افزایش قدرت و انرژی بدنی موثر واقع می‌شوند. این در حالی است که پروتئین وی یک پروتئین کامل و ایده‌آل است که از آمینو اسیدهای ضروری و مورد نیاز بدن تشکیل می‌شود. پروتئین وی نقش مهمی در عضله‌سازی دارد و به افزایش حجم آن‌ها کمک می‌کند.

تفاوت در نحوه عملکرد

کراتین با استفاده از ترکیبات سازنده‌ای که دارد به افزایش انرژی و قدرت ورزشکاران کمک می‌کند تا بتوانند عملکرد ورزشی خود را افزایش داده و عضلاتی زیبا برای خود بسازند؛ اما پروتئین وی سنتز پروتئین را تحریک می‌کند و نقش مهمی در عضله‌سازی دارد.

مقایسه پروتئین و کراتین

تفاوت در قیمت و مدت زمان مصرف

معمولا مکمل‌های کراتین در حجم‌های 300 گرمی یا 500 گرمی تولید می‌شوند و دوره مصرف آن‌ها نسبت به سایر مکمل‌ها کمتر است؛ بنابراین طبیعی است که مکمل کراتین قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته باشد. در مقابل مکمل‌های پروتئین وی در حجم چند کیلویی ساخته می‌شوند و لازم است که طی یک دوره طولانی مصرف شوند. این موضوع سبب می‌شود که قیمت پروتئین وی بالاتر از کراتین باشد.

بهترین زمان مصرف کراتین و پروتئین وی

برای این که نتیجه مطلوبی از مکمل پروتئین وی و کراتین به دست آوریم لازم است که بهترین زمان مصرف آن‌ها را بدانیم. هر یک از این مکمل‌ها ویژگی‌ها و خواص جداگانه‌ای دارند و نحوه مصرف آن‌ها کاملا متفاوت است. به‌ همین دلیل در این بخش بهترین زمان مصرف کراتین و پروتئین وی را به‌طور کامل بررسی خواهیم کرد.

بهترین زمان مصرف کراتین و پروتئین وی

بهترین زمان و نحوه مصرف کراتین

کراتین از جمله معدود مکمل‌هایی است که در دو مرحله مختلف مصرف می‌شود. دوره اول، دوره بارگیری یا لودینگ است که اهمیت بسیار زیادی دارد. مرحله دوم نیز دوره نگهداری نامیده می‌شود. هر دوی این مراحل مهم هستند و تأثیرات مختلفی روی بدن ایجاد می‌کنند.

در دوره بارگیری باید کراتین را در چهار وعده بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب، قبل از تمرین، بعد از تمرین و قبل از خواب مصرف شود. میزان کراتین مصرفی در این دوره باید روزانه 20 گرم باشد و از آن فراتر نرود. دقت داشته باشید که دوره بارگیری کراتین یک هفته است.

پس از گذشت یک هفته و رسیدن به دوره نگهداری، میزان مصرف کراتین کمتر می‌شود. شما حداکثر باید 6 گرم کراتین را به‌صورت روزانه مصرف کنید و از مصرف بیش از اندازه توصیه شده جدا خودداری کنید. چرا که مصرف بیش از اندازه مجاز باعث آسیب دیدگی کلیه و بروز بیماری‌های مختلف می‌شود.

بهترین زمان و نحوه مصرف کراتین

بهترین زمان و نحوه مصرف پروتئین وی

پروتئین وی یک مکمل عضله‌ساز است و باید روزانه مقدار زیادی از آن وارد بدن شود. مقدار پروتئین وی توصیه شده برای ورزشکاران به‌صورت روزانه 25 الی 50 گرم است. بهتر است این مکمل را در چهار وعده مختلف پس از بیدار شدن از خواب، قبل از تمرین، پس از تمرین و قبل از خواب مصرف کنید. مصرف اصولی مکمل پروتئین وی به شما کمک خواهد کرد که بتوانید نتیجه مطلوبی از آن بگیرید.

بهترین زمان و نحوه مصرف پروتئین وی

مصرف پروتئین وی و کراتین با هم خوب است یا بد؟

یکی دیگر از مباحثی که در رابطه با کراتین و پروتئین وی وجود دارد، مصرف هم زمان آن‌ها با یکدیگر است. همانطور که اشاره کردیم کراتین یک مکمل ایده‌آل برای تولید انرژی بیشتر برای بدن و پروتئین وی یک مکمل حرفه‌ای برای کمک به عضله‌سازی است. پس اگر جزو افرادی هستید که به ورزش‌های سخت علاقه دارید و می‌خواهید زودتر به نتیجه دلخواه خود برسید، استفاده همزمان از مکمل پروتئین وی و کراتین بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

مصرف همزمان پروتئین وی و کراتین به شما این امکان را می‌دهد که مواد ضروری مورد نیاز بدنتان را به ‌راحتی تأمین کنید. این موضوع سبب می‌شود که بتوانید تمرینات خود را با حداکثر توان انجام دهید و عضلاتی زیبا و قدرتمند برای خود بسازید. پس هر زمان از شما سوال شود که مصرف پروتئین وی و کراتین با هم خوب است یا بد؟ باید بگویید که بستگی به انتخاب خود فرد دارد و برای دریافت نتیجه دلخواه بهتر است که این دو مکمل همراه یکدیگر مصرف شوند.

مصرف پروتئین وی و کراتین با هم خوب است یا بد؟

سخن پایانی

پروتئین وی و کراتین دو نمونه‌ از مکمل‌های عالی برای ورزشکاران هستند که نقش مهمی در بهبود عملکرد ورزشی و عضله‌سازی ایفا می‌کنند. هر یک از این مکمل‌ها ویژگی‌های خاص خود را داشته و برای شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در جواب این سوال که پروتئین وی یا کراتین؟ کدام بهتر است؟ باید بگوییم مصرف هر دوی این مکمل‌ها در نوبه خود برای هر ورزشکاری ضروری است. در این مقاله دو مکمل پروتئین وی و کراتین و همچنین بهترین زمان مصرف کراتین و پروتئین وی را مورد بررسی قرار دادیم.

اگر می‌خواهید عضلاتی قدرتمند و پرحجم داشته باشید پیشنهاد ما این است که از هر دو مکمل استفاده کنید؛ اما اگر شرایط لازم برای خرید هر دو مکمل را ندارید بهتر است به خرید کراتین بسنده کنید. چرا که دریافت پروتئین از مواد غذایی نسبت به کراتین آسان‌تر است. پس شما با خرید کراتین می‌توانید به رشد عضلات خود کمک کنید. داروخانه صبا یک مرجع معتبر برای خرید انواع مکمل ورزشی شناخته می‌شود؛ بنابراین شما با مراجعه به صفحه خرید مکمل ورزشی در فروشگاه داروخانه صبا می‌توانید انواع مکمل کراتین و پروتئین وی را در حجم‌های مختلف و همراه با کیفیت بالا خریداری کنید.